האם יש מה לעשות עם הסנקציות של משטר ביידן לריצוי הערבים

למעשה, באמת הרשימה השחורה של ארצות הברית, היא משהו שאף בנק ישראלי לא ירצה להתעסק איתו.

מדובר בסנקציות כבדות שהממשל יכול להטיל, החל מקנסות כספיים, כפי שעשו לבנק לאומי ופועלים שסייעו ללקוחותיהם להעלים מס בארה"ב, וכלה בעונש שהוא מכת מוות לבנק: ניתוק ממערכת הסוויפט. כלומר הלקוחות לא יוכלו להעביר כסף לחו"ל.

 

עד היום ארצות הברית עשתה שימוש בכלי הזה מול מדינות ציר הרשע כמו איראן ורוסיה, וזה לפחות בנתונים הרשמיים פגע בכלכלתן.

 

כעת ממשל ביידן מנסה לרצות את בוחריו מציר הרשע, ולפגוע בישראל, בלי לשלם את המחיר. ויש מחיר מאוד כבד מבחינת ארה"ב. סיכון גדול.

 

יש צד שני למטבע: ארה"ב היא מדינה דמוקרטית, ואזרחיה מאוד תומכים בישראל. אם צעד של ממשל ביידן יצטייר כפגיעה בישראל, המפלגה הרפובליקנית יכולה למנף זאת אלקטורלית. כרגע יש הרבה נושאים על הפרק, שבהם הממשל צריך את תמיכת הרפובליקנים. למשל העברת תקציבי ביטחון לישראל ואוקראינה, ולמשך הגדלת התקציב, כאשר ארה"ב עומדת בפני ה"צוק הפיסקלי" וכבר ספגה הורדת דירוג.

 

בנוסף, נשק הניתוק מהסוויפט הוא נשק שכאשר שימש כאיום, היה מפחיד מאוד, אך כאשר נעשה בו שימוש, הוא מאבד מכוחו. רוסיה ואיראן ממש לא התמוטטו מהסנקציות. באורח פלא, במקביל לירידה ביצוא הגז של איראן, יש עליה מפתיעה ביצוא הגז של שכנתה קטאר הזעירה. והנפט שסין היתה מוכרת בזול לאירופה, מגיע לסין, כאשר אירופה קונה כעת נפט יקר. אגב, להזכירכם, רוסיה אילצה את גרמניה לשלם עבור הגז שהיא רוכשת ברובל, בבנק רוסי, בניגוד גמור לסנקציות אחרי הפלישה לאוקראינה. גרמניה שילמה ברובל בדיוק כפי שדרשו הרוסים, והרובל התחזק לאחר הפלישה ולא נחלש.

למעשה נוצר גוש אלטרנטיבי לדולר, שכולל את מדינות הbrics המורחב, שיחד עם הודו, מהווים כמחצית מאוכלוסיית העולם. יש לסין מערכת תשלומים מקבילה (cips) וגם לרוסיה (spfs), והן מושכות אליה מדינות נוספות הנמצאות בבעיות פיננסיות כגון סרי לנקה ופקיסטן. ארצות הברית נאבקת על כל מדינה ומנסה להחזיר אותה לגוש המערב. כך ארגנטינה עמדה להצטרף לbrics, והנשיא החדש ביטל את ההחלטה. מדינות הפכו ל"לשון מאזניים", וישראל ממקסמת את כח המיקוח. אין סיבה להתקפל.

 

גם המטבעות הקריפטוגרפיים מתחילים להוות חלופה לסוויפט, יחד עם אפליקציות בינלאומיות כמו פייפאל.

בנוסף, ישראל מחזיקה יתרות עצומות של אג"ח ארה"ב, שמכירתן בבת אחת, עשויה לפגוע באמון בדולר. יחד עם הצוק הפיסקאלי וקריסות הבנקים בארצות הברית זה בהחלט מנוף לחץ.

 

כלומר, זו ממש לא המילה האחרונה, והממשל יודע להתגמש בסנקציות אם צריך, כמו שהתגמש מול גרמניה.

 

כפי שהבנו שלא צריך להתרגש מה"מומחים" שמזהירים מ"צונאמי מדיני" וגם מ"בית המשפט בהאג", לא בטוח שצריך להתרגש מהמומחים שמזהירים מניתוק מהסוויפט. הייתי ממליץ להקשיב יותר למומחים שמזהירים מפני שחזור של אירועי שמחת תורה מיו"ש לערי המרכז ונתב"ג. אולי אותם אנשי החוות שהטילו עליהם את הסנקציות, מפריעים לתוכנית הפלישה?

 

אם חושבים על הקמת בנק חדש בארץ, בהחלט ניתן לשקול להתחבר לרשת הסינית, או להתחבר לבנק הודי, או לאפשר חשבונות קריפטו, במקום להיות תלויים בגחמות של הממשל האמריקאי. זה עשוי למשוך לקוחות חדשים לבנק…

 

סביר להניח שעצם העלאת האפשרות עשויה להכניס את הרגולטורים בארץ ללחץ, זה לא יזיק.

 

 

לפרטים נוספים על הסנקציות:

 

https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001469535

 

כמו כן, ניתן לפנות לידידי רפי אטיאס שמומחה בתחום

https://www.linkedin.com/in/rafael-attias?utm_source=share&utm_campaign=share_via&utm_content=profile&utm_medium=ios_app

הודו ורוסיה

https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=bkoyxt7f5

 

מדוע בנק ישראל הוא הבנק המרכזי הגרוע בעולם? בנק שהפיל מדינה, והאחראית לכך קודמה להיות מנכלית לאומי:

 

הקשר בין בועת מניות הבנקים לבין בועת הנדלן.

 

הבנק המרכזי שהפסיד הכי הרבה כסף בעולם

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid09tfZ4jD1oKpcKBkUbtLZ2dgRFof1XRQGAuwFhpDAVED58hGGadAhWp37GSStuM8Zl&id=100064648694275&mibextid=Nif5oz

 

 

*******************************

 

 

להרחבה נוספת, ממליץ לקרוא:

 

מאת הטלגרם של הפרשן והעיתונאי אריאל כהנא, ישראל היום וערוץ 14

*הצו של ביידן נגד "מתנחלים אלימים קיצוניים" אינו משפטי אלא פוליטי. אבל לישראל יש קלף די חזק מולו אם רק תהיה אמיצה*

תבינו כמה מופרך ופוליטי הצו הנשיאותי שהוציא הנשיא ביידן כנגד "מתנחלים אלימים קיצוניים",
בשבוע שעבר.

הטענה העיקרית של האמריקנים היא שישראל אינה אוכפת את החוק במידה מספקת ביו"ש, מה שמאפשר, "התקפות של מתנחלים ישראלים נגד פלסטינים והתקפות פלסטיניות נגד ישראלים".

במה מואשמים אותם ארבעה ישראלים על ידי הממשל? 'הובלת מהומות, הצתת כלי רכב ומבנים, גרימת נזק לרכוש, תקיפת פלסטינים וישראלים באבנים ובאלות, חסימת כלי רכב וניסיון לשבור חלונות של כלי רכב, הובלת פעולות שיצרו אווירת פחד שריפת שדות והרס רכוש'.

כמובן שהאמריקנים נשענים על גרסתם החד צדדית של האנרכיסטים, בלי לאפשר לישראלים לספק את ההסברים שלהם – הפרה של עקרונות צדק בסיסיים.
אבל לצורך הדיון נניח שכל הטענות נכונות. בסופו של דבר מדובר באירועים של אלימות קלה. לא טרור. לא רצח. לא ירי. לא סחר בבני אדם. אלא חילופי מהלומות והצתות. לא יפה כמובן אבל בהחלט לא פשעים חמורים.

ישראל מצידה טוענת שהיא חוקרת, אוכפת ומענישה. כזכור המדינה גם מפעילה צווים דרקוניים של הרחקה מיו"ש ואפילו מעצר מנהלי, בהתאם לשיקול הדעת של גורמי הביטחון. זה מה שעושה ישראל במטרה לדכא אלימות בלתי נשלטת.

*ומה קורה בארה"ב?*
על פי נתונים של האף.בי.איי. מדי שנה יש בארה"ב, מעל 20,000 מעשי רצח בלתי מפוענחים. הבנתם? לא דחיפות, מכות או מריבות, אלא רצח.Homicides . מדובר במחצית ממקרי הרצח שהרשויות לא מצליחות לשים את ידן אפילו על חשוד, שלא לדבר על העמדה לדין.
יותר מזה, על פי ארגונים לא ממשלתיים, מעשי רצח של לבנים מפוענחים במספרים גבוהים בהרבה משל היספנים, ושל היספנים יותר משל שחורים. כלומר, יש סיבות טובות לטעון שהמספרים האלה גם מריחים מאפליה.

האם מישהו מעז לטעון שארה"ב היא מדינה שרמת אכיפת החוק בה אינה מספקת? שיש להטיל עליה עיצומים? לפקפק ביכולותיה? כך שעל מה אנחנו מדברים פה?

מעבר לכל זה, הבית הלבן טען שהצו מכוון גם נגד, "התקפות פלסטיניות נגד ישראלים". אם כך, מדוע לא הוטל צו דומה כנגד אף פלסטיני? מה על פי האמריקנים דין כל אותם פלסטינים שבאים להתעמת עם יושבי חוות הישראלים? ביידן ובלינקן יודעים שכל הפלסטינים נקיים מאשמה ורק היהודים אשמים?!

*ישראל אינה חסרת אונים בעימות הזה. יש לה קלף חזק והוא העברות הכספים לרשות הפלסטינית על ידי בנקים ישראלים*. מעט אנשים מודעים לכך שהבנקים בישראל זוכים כבר עשרות שנים, למחילה דה פקטו של הרשויות בארה"ב על ביצוע העברות כספים המקושרות לטרור. מדובר כמובן בכספי המיסים לרשות הפלסטינית, שגם הרשות למאבק בהון שחור בארה"ב, וגם חוק טיילור פורס, אוסרים על האמריקנים עצמם לבצע.

הבנקים הישראלים הגדולים שכולנו מכירים, זוכים להעלמת עין אמריקנית כיוון שהרש"פ היא כמובן בבת עינו של הממשל. כלומר, ישראל יכולה לומר לאמריקנים באופן די פשוט – אם תמשיכו לגלגל עלינו אבנים מההר, אנחנו נעצור את העברות הכספים למחמדת לבכם, הרש"פ, בנימוק שהיא תומכת פיננסית בטרור. אתם יודעים שזה אסור וגם אנחנו יודעים. אז מספיק עם העמדות הפנים.

כמובן שנדרש פה קצת אומץ ישראלי אבל אין ברירה.

לכל זה יש להוסיף את הדברים החשובים של השגריר פרידמן, שמסביר כי הצו מכוון כלפי כל מי שמתנגד לרעיון שתי המדינות – כלומר רוב מוחלט של הישראלים. שלא לדבר על כך, שעצם השימוש בצו נשיאותי כדי לאכוף עמדה פוליטית הוא די מדהים.

בשורה התחתונה, בתוך האתגרים הרבים שמוצבים בפני ההנהגה בימי מלחמה אלה, אין ברירה אלא לצאת למערכה גם בנושא הזה. לא כדי להגן חלילה על הפרות חוק ואלימות – אלה ודאי פסולות – אלא כדי לשמר על מעמדה של מערכת אכיפת החוק הישראלית. בסופו של דבר, האמריקנים מכתימים אותה הרבה יותר מאשר את אותם ארבעה ישראלים.

2 Comments

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*