כוחו של היתרון היחסי

האם מי שאישר לגרמניה לספק צוללות מתקדמות למצרים ביצע "בגידה"? כך טענו לאחרונה גורמים בשמאל הישראלי.
היתרון הצבאי היחסי של ישראל על שכנותיה הוא בהחלט נכס קריטי. היתרון היחסי הזה שומר על השקט בגבול עם סוריה משך עשרות שנים. למעשה קיים הסכם שלום בלתי כתוב בין ישראל לסוריה. הצבא הסורי נמצא כמה דורות מאחרי הצבא הישראלי, וכל הצדדים מבינים זאת. מידי פעם נשלחים מטוסי צהל לעשות "בומים על קוליים" מעל הארמון של אסד כדי להזכיר לו את פרטי ההסכם.

לעומת זאת, מול מצרים היתרון היחסי קטן מאוד ואפילו שברירי. הסכם השלום עם מצרים פתח בפניה אפשרות להתחמש במיטב הנשק המערבי, וכמיטב המסורת של אויבי ישראל, היא מממשת את האפשרות הזו – על חשבון רמת החיים של אזרחיה. בעוד עניי מצרים רעבים ללחם (באמת רעבים, לא כמו בישראל…), וחלקם גרים בבתי קברות, היא מחזיקה צבא עם טנקי אברמס ומטוסי f16. ואם תהיתם, הצבא המצרי לא נבנה למלחמה מול סודן…

אז לא, בגין שחתם על הסכם השלום עם מצרים אינו בוגד. ממש לא. אבל ההסכם הזה היה שגוי לדעתי. הוא מנע את היתרון הצבאי היחסי של ישראל על מצרים. יתרון שמחזיק את השקט בגבול עם סוריה עשרות שנים.
עם ההסכם אבד גם העומק האסטרטגי של סיני, שדות הנפט והתיירות. ומה קיבלנו בתמורה? נייר. מה שווה הנייר? לא הרבה. בעת ההפיכה במצרים, השלטון במצרים עבר למשך מספר חודשים לידי האחים המוסלמים. כל הטנקים והמטוסים שהגיעו למצרים בעקבות ההסכם, היו עלולים להיות מופנים נגדנו ברגע אחד.

אז מה עם הצוללות?
כנראה שמעטים מאוד יודעים מה היו השיקולים בעסקת הצוללות מול גרמניה, ואני רוצה להאמין שכל המידע שאנחנו מקבלים בתקשורת הוא דיסאינפורמציה. כנראה שרובנו לא יודעים מה קיבלה ישראל תמורת ההסכמה (אולי יש קשר לגרעין האיראני?), והאם בכלל ההסכמה היתה רלוונטית. (אולי היו מוכרים בכל זאת? אולי המצרים היו יכולים לקנות צוללת באותה רמה ממקור אחר?)
בכל מקרה, אם אישור למכירת צוללת למצרים הוא חמור, אישור לחימוש הצבא באופן מתמשך הוא חמור הרבה יותר. ומסכן באופן מהותי את בטחון המדינה. אמנם לכולנו נח לטמון את הראש בחול ולומר שיש הסכם שלום עם מצרים והנשק לא נועד נגדנו, אבל זה רק מגדיל את הסיכון. שמח שגם השמאל השתכנע בכך.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*